
Безвіз: 12 речей, які потрібно знати
1. Перше правило: подорожувати без віз можуть тільки власники біометричних закордонних паспортів. Запровадження таких паспортів було однією з умов надання безвізового режиму, і недарма: впускати до себе ЄС буде тільки тих громадян України, хто має біометричний паспорт. Тим, хто його не має, потрібна буде віза.
2. Для безвізового в’їзду працює правило 90/180. Воно означає, що без віз ви зможете бути на Шенгенських територіях протягом 90-а днів з кожних 180-ти.
Працює це так: від дня вашого в’їзду на територію Шенгенської зони прикордонник відраховуватиме назад 180 днів, а потім дивитиметься на штампи про в’їзд та виїзд з країн Шенгенської зони. Він перевірятиме, чи за ці півроку кількість днів вашого перебування в країнах Шенгену не перевищує 90.
Іншими словами, безвізовий режим не означає права нескінченно довго бути на території країн ЄС. Якщо ви протягом півроку перебуваєте більше 90-а днів, вам потрібна буде національна (довгострокова) віза або дозвіл на проживання.
3. Штамп про перетин кордону – це важливий нюанс. Обов’язково перевіряйте, чи прикордонник країни Шенгенської зони поставив вам штамп про в’їзд та штамп про виїзд. Також обов’язково перевіряйте, чи інформацію на цьому штампі чітко видно – особливо дані про дати в’їзду та виїзду.
4. «Безвіз з Євросоюзом»: ця формула, насправді, не зовсім точна. Бо є країни ЄС, на які безвіз не діє. І є країни з-поза меж ЄС, на які безвіз діє.
Безвіз діє для 30 європейських країн: 26 з 28 країн ЄС – усі, окрім Британії та Ірландії, та 4 країн з-поза меж ЄС – Швейцарія, Норвегія, Ісландія та Ліхтенштейн.
5. Існує страх, що безвізовий режим не скасовує обтяжливих перевірок документів, а тільки переносить їх з консульств або візових центрів на кордон. Цей страх загалом безпідставний: у прикордонників просто немає фізичних можливостей та ресурсів перевіряти товсті теки з документами кожного подорожанина, що перетинає кордон, особливо в аеропортах.
Біометрика тут згодом зіграє позитивну роль: вона дозволяє легко ідентифікувати людину та простежити історію її перетинів кордону. Чим більше безпроблемних перетинів – тим легше вас пропускатимуть надалі.
6. Однак це не означає, що вам можна прийти на перетин кордону «голим і босим», без підготовки. Прикордонник – це носій суверенного права країни впускати вас чи ні. Безвізовий режим цього права не відбирає. Тому прикордонник має право вимагати від вас підтверджувальних документів – і до цього варто ставитися з розумінням.
7. Які документи варто мати з собою? По-перше, ті, які підтверджують мету поїздки: запрошення на конференцію, лист від родича, заброньовані готелі чи квитки на футбол, контракт тощо.
8. Дуже бажано на час поїздки мати справжню медичну страховку. Не «липову», а справжню, яка спрацює, якщо раптом щось трапиться. Пам’ятайте: медицина у Європі дуже дорога, і вам потрібно мати перевірену компанію, яка прийде на допомогу і зможе покрити витрати. Навіть з респектабельними фірмами не завжди все йде добре – але в кожному разі, як-то кажуть, «остерігайтеся підробок».
9. Пам’ятайте також, що безвізовий режим не дає вам автоматичного дозволу на роботу чи тривале навчання в країнах ЄС. Для таких дозволів вам потрібно, як і зараз, отримувати національні візи чи посвідки на проживання з наданням такого права. Безвізовий режим — це лише перша сходинка інтеграції в рамках «міжлюдських контактів» між країнами.
10. Безвізовий режим далеко не тотожний входженню в Шенгенську зону. Всередині Шенгенської зони ви взагалі не маєте показувати паспорт під час перетину кордону між країнами. Натомість у рамках безвізового режиму ви маєте показувати паспорт. Інша річ — що біометричний паспорт не мусить мати візи.
В аеропортах також нічого не змінюється: громадяни України стають у чергу до віконця «всі паспорти», а не в віконце для громадян ЄС та Шенгенської зони. Тут немає ніякої дискримінації: громадяни США чи Японії, наприклад, ставатимуть у чергу «всі паспорти» разом із вами.
11. Особам, яким з різних причин заборонено в’їзд у ЄС (наприклад, якщо вас було депортовано, і термін дії депортації ще не минув), безвіз не допоможе: інформацію про них внесено до єдиної Шенгенської системи, тому на кордоні їх не пропустять.
12. Якщо вам колись відмовляли в Шенгенській візі, добре підготуйтеся до перетину кордону. Цілком можливо, що інформація про минулі відмови спливе в системі, і до вас буде прискіпливіше ставлення. Якщо причиною відмови були серйозні підстави (порушення закону чи фальсифікація документів), готуйтеся до ретельної перевірки.
В кожному разі, попри ці нюанси, безвізовий режим зможе надати величезні плюси українцям, які нарешті зможуть їздити в Шенгенський простір без віз. Мати «доступ до Європи» стане значно простіше, відчути Європу «на дотик» і «на смак» – значно легше. Вихід лоукостів на український ринок цьому тільки сприятиме.